Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne

Blog

Etapy piaskowania konstrukcji stalowych


Piaskowanie stali można przeprowadzić na różnego rodzaju maszynach i konstrukcjach. Wykonuje się je w celu oczyszczenia powierzchni i przygotowania jej do dalszej obróbki – malowania, lakierowania czy zabezpieczenia antykorozyjnego. Piaskowanie jest skomplikowanym technologicznym procesem, który można podzielić na kilka części.

Wybór ścierniwa do piaskowania konstrukcji stalowych

Piaskowanie stali polega na obróbce powierzchni materiałem ściernym przy wykorzystaniu sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem. Nasza firma zajmuje się piaskowaniem różnych konstrukcji stalowych – maszyn i zbiorników przemysłowych, masztów, słupów czy bram. Przed piaskowaniem ocenia się stan konstrukcji i na tej podstawie dobiera: wysokość ciśnienia i typ ścierniwa – może być nim m.in. piasek kwarcowy czy szklarski albo żużel pomiedziowy.

Wybór materiału ściernego jest też uzależniony od oczekiwanego efektu – tego, czy chcemy jedynie usunąć stare powłoki i zabrudzenia, czy może nadać powierzchni określony efekt estetyczny. Odpowiednio dobrane ścierniwo jest gwarancją tego, że podczas obróbki nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni.

Jak przebiega piaskowanie stali?

Przed rozpoczęciem piaskowania konstrukcji stalowych zabezpiecza się elementy, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Jeśli jest to możliwe, warto je tymczasowo zdemontować. Następnie przechodzi się do właściwego procesu obróbki strumieniowo-ściernej.

Pierwszy etap koncentruje się na usunięciu pozostałości po starych powłokach malarskich czy lakierniczych oraz zanieczyszczeń – rdzy, pyłu i innych osadów. Kiedy powierzchnia jest już oczyszczona, przechodzi się do jej ujednolicenia i wyrównania. Końcowym etapem jest nadanie konstrukcji pożądanej chropowatości. Po zakończeniu piaskowania zaleca się zabezpieczenie stali przed korozją, np. metodą malowania natryskowego.

Wróć

Siedziba
ul. Akacjowa 24
55-003 Chrząstawa Mała
Zaplecze techniczne
ul. Kwidzyńska 6 E
Wrocław

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.