Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne
Tatra - piaskowanie, malowanie, prace alpinistyczne

Na czym polega piaskowanie?


Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna, to proces technologiczny mający na celu oczyszczenie lub ukształtowanie danej powierzchni. Stosuje się je na różnych materiałach – metalu, kamieniu, cegle, ceramice czy betonie. W artykule wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda piaskowanie.

Jak przebiega piaskowanie?

Do piaskowania używa się urządzeń nazywanych piaskarkami. Ich działanie polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które zostaje skierowane na powierzchnię poddawaną obróbce. Jako ścierniwo wykorzystuje się nie tylko piasek kwarcowy lub szklarski – może być to także żużel pomiedziowy, elektrokorund, stalowy śrut czy szkło. Wybór ścierniwa i wysokość ciśnienia są uzależnione od efektu, jaki chcemy uzyskać, oraz stanu materiału.

Pierwszy etap piaskowania konstrukcji stalowych lub innych usuwa z powierzchni stare powłoki. Następnie jest ona ujednolicana, a potem nadaje jej się pożądaną chropowatość. Po zakończeniu piaskowania należy zabezpieczyć powierzchnię, by ochronić ją przed dalszymi uszkodzeniami. Piaskowanie to proces zbliżony do szlifowania. Efektem obu jest uzyskanie równiejszej powierzchni, jednak w przypadku piaskowania jest ona o wiele gładsza.

Po co wykonuje się piaskowanie?

Piaskowanie ma na celu przygotowanie powierzchni pod dalsze działania, takie jak malowanie czy lakierowanie. Umożliwia niezwykle dokładne wyczyszczenie nawet najtrudniej dostępnych zakamarków – rogów, zaokrągleń czy zakrzywień. Usuwa powierzchniowe powłoki i zabrudzenia różnego pochodzenia. Obróbka strumieniowo-ścierna stosowana jest również, aby pozbyć się uszkodzeń spowodowanych korozją.

Po piaskowaniu konstrukcji nałożone na nią nowe warstwy farby lub lakieru odznaczają się o wiele większą trwałością. Piaskowanie wykonuje się też ze względów estetycznych. Dzięki obróbce strumieniowo-ściernej można nadać powierzchni ozdobny czy dekoracyjny wygląd.

Wróć

Siedziba
ul. Akacjowa 24
55-003 Chrząstawa Mała
Zaplecze techniczne
ul. Kwidzyńska 6 E
Wrocław

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.